Rock and roll

Rock and roll jest tańcem swingowym lat 50-ych. Jest stylem niezwykle radosnym i żywiołowym. W początkach swego rozwoju konserwatyści uznali go tańcem niestosownym, jednak uwielbiany przez amerykańską młodzież rozwijał się nadal wraz ze wzrostem popularności takich artystów jak Elvis Presley, Bill Haley, Little Richard i innych.

Rock and roll (pol. „kołysać się i kręcić”) jest tańcem improwizowanym bogatym w szereg zwariowanych figur opartych o interpretację muzyki oraz elementy akrobatyczne. Taniec wesoły, szalony i niemalże pozbawiony granic!

W latach 50-ych również wśród polskiej młodzieży zapanowało szaleństwo rock and rolla, zwanego u nas bigbitem. Echa popularności utworów Billa Haley’a, Chucka Berry’ego i Elvisa Presley’a docierały do Polski w audycjach radia Luksemburg i Głosu Ameryki. Rockandrollowe piosenki grywano w klubach jazowych, jak na przykład warszawskie Hybrydy. Tam też odbywały się pierwsze rockandrollowe potańcówki.

Wpływy amerykańskiego rock’n’rolla zawitały również na Kubę. Już od lat 30-ych do 50-ych foxtrot, charleston i inne tańce jazzowe były bardzo popularne na kubańskich parkietach tanecznych, a ich muzyka obecna podczas koncertów. To był czas silnych amerykańskich oddziaływań na kulturę Kuby. We wczesnych latach rozwoju Casino (popularnego kubańskiego tańca socjalnego), tancerze zapożyczali z rock and rolla wiele figur akrobatycznych. Ślady amerykańskiej kultury tanecznej pojawiają się również w skomplikowanych afrokubańskich sekwencjach krokowych w mambo.

Każdego roku, na zakończenie karnawału, organizowany jest w Polsce Ogólnoświatowy Konkurs Rock’n’rolla im. Billa Haleya. To wydarzenie odbywające się od 24 lutego 1981 roku – 15 dni po śmierci Billa Haleya. Regulamin konkursu określają niezwykle proste zasady. Należy tańczyć prawdziwego rock’n’rolla przez 60 minut i wygrać. Wygrać może tylko jedna para, która otrzymuje puchar im. Billa Haley’a.

Kursy

rock and roll

Rock and Roll w parach

Czego spodziewać  się  na zajęciach rnr ze mną.  Sporej dawki uśmiechu i radości,  dynamiki zajęć,  dużej ilości  techniki  tanecznej oraz tajników prowadzenia  i podążania,…

Czytaj więcej